След преминаването си от Canon на Sony система, дълго време се чудех дали искам отново да имам 50mm 1.8f.. Нуждата ми не беше много голяма, защото бях вече супер щастлива с моя Sigma 30mm 1.4f и нищо друго не можеше да ме отдели от него (но за него в друга статия повече).
Както казват обаче: Nifty-Fifty, 50mm happiness, класика и още хиляда определения, с които не бих спорила. Реших, че е редно все пак да открия моя 50мм, но някак нямах желание да взема стандартния обектив на Sony, щеше да е прекалено скучно. След Sigma-та сякаш имах нужда от нов експеримент и предизвикателство. И ВОАЛА – Yongnuo YN 50mm f/1.8.
Сдобих се с него доста непринудено, в разгара на пандемия, идваща от Китай…а той миличкия пътува 20 дена… точно от там! Поръчах го от Aliexpress, тъй като сами може да се досетите, че в България Yongnuo са просто светкавици. Но очевидно създават и обективи и това звучеше интересно. Още повече, че беше на изключително ниската цена от около 140$ нов. Получих си го без проблем и без Covid-19 в пакета, за мое щастие (но преди да го разопаковам старателно напръсах на проветриво място целия пакет 🙂 за всеки случай!)
За Обектива от Първо Лице
Признавам си, че изгледах няколко видеа, които представяха обектива като технически характеристики с всичи негови силни и слаби страни. Няма да ви говоря, че това е най-добрият 50мм обектив, който може да си купите. НО мога да ви споделя личните си впечатления за него – положителни и отрицателни, в ход на снимането с него. В следващите редове ще прочетете силните и слаби страни, които аз открих в този обектив докато го използвах в много и различни ситуации – портретни снимки, стрийт фотография, нощни снимки (те не бяха толкова успешни). Ще ви споделя и снимки правени с него, за да може да придобиете представа за какво говоря всъщност.
Силни страни на Yongnuo YN 50mm f/1.8 за Sony
- Изключително лек и нормално компактен за 50мм – 146гр.
- Притежава хромиран метален пръстен за сигурно прилягане към корпуса на камерата.
- USB порт на самият обектив за актуализиране на фърмуера на обектива – нямате нужда от докинг станции и каквото и да било друго – само един кабел. (На мен ми свърши чудесна работа, тъй като обектива дойде неъпдейтнат и се наложи сама да го ъпгрейдна)
- Средно бърз автофокус, който в началото беше бавен и дори не фокусираше добре, но след ъпдейта на firmware се оправи и нещата потръгнаха доста добре със снимките.
- Автофокусът е точен и дори при 1.8f рядко му се случва да изтърве.
- Поради фактът , че притежава отворена бленда, обективът е чудесен за снимане при ниска осветеност.
- Ползван на APS-C той е приблизително около 70мм обектив, което го прави перфектен за портретна фотография (не го подценявайте и за стрийт фотографията, по-надолу ще се убедите и в снимките ми).
- Цветовете му, без никаква обработка сякаш имат един по Moody style, който адски много ми допадна. Не бих нарекла цветовете му мрачни, но бих казала, че са една идея по-драматични или на мен така си ми изглеждат.
- Казах ли, че е супер удобен за разнасяне дори и в малка раничка (което не препоръчвам, за да не го повредите, както и фотоапарата си).
- Нискобюджетен – ако не ви хареса в крайна сметка, няма да сте наринали много пари и да съжалявате…поне това за мен си беше мотиватор да го взема.
А сега преди да ви споделя и слабите му страни, ще ви покажа и малко, БЕЗ НИКАКВА обработка, снимки, които съм направила с Yongnuo YN 50mm.
Слаби страни на Yongnuo YN 50mm f/1.8 за Sony
- Няма информация за него на български и дори не знам дали би навлязъл в българския пазар.
- Може да се използва само на APS-C, тоест е съвместим с
- Не притежава най-бързият автофокус, на който може би се надявате, но за цената си е супер.
- Няма стабилизация, което за заснемане на видео би било проблем, освен ако не снимате с Sony a6500 и нагоре (те имат стабилизация в телата и не е необходима такава за обективите).
- Остротата на фокуса не е топ винаги. бих казала че на около f2 – 2.8 той разкрива най-добрите си качества и не омекотява фокуса в изображението.
- При снимане с висок контраст има изразени хроматични аберации в циан / магента, които лесно се поправят в Lightroom (не съм сигурна, че това трябва да е в слабите му страни, тъй като би се отнесло за доста други обективи).
С това, мисля, че слабостите, които откривам докато снимам с обектива се изчерпват, но едва ли са единствените. Вярвам, че е така и със силните му страни. Бих казала, че е един чудесен обектив за снимане в градска среда и при повече опитност много от слабостите му могат да се избегнат и минимизират.
Та така, с моя експеримент за Nifty-Fifty. Очаквайте скоро да споделя по няколко реда и за други мои обективи, с което се надявам да съм полезна на някой от вас!
До скоро и не спирайте да снимате!